Zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej od 1 grudnia 2018r.

Zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej od 1 grudnia 2018r.

Od 1 grudnia zwolnienia lekarskie będą wystawiane jedynie w formie elektronicznej. Początkowo już od lipca druki papierowe miały przestać obowiązywać aczkolwiek termin ten został przesunięty na 1 grudnia tego roku.Pracodawca  ma obowiązek do 1 grudnia 2018r. utworzyć konto na tzw. PUE czyli Platformie Usług Elektronicznych ZUS, dzięki któremu będzie mial dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracownikow.

Pacjent od swojego lekarza nie otrzyma tradycyjnego papierowego formularza zwolnienia lekarskiego. Zwolnienie lekarskie, potocznie nazywane L4 automatycznie po wystawieniu zostanie przesłane bezpośrednio do pracodawcy i do ZUS-u. Do 30 listopada 2018r. pracownik miał obowiązek dostarczenia L4 swojemu pracodawcy w ciągu 7  dni od jego wystawienia. Niedpopełnienie obowiązku skutkowało obniżeniem zasiłku. W związku z wprowadzeniem e-ZLA ten przepis przestanie obowiązywać ponieważ podpisanie przez lekarza e-ZLA będzie równoczesne z przekazaniem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku zdarzeń losowych np. braku dostępu internetu, lekarz powinien pacjentowi przekazać zaświadczenie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanego wcześniej. Lekarz ma możliwość wydrukowania 150 takich alternatywnych formularzy do wykorzystania w uzasadnionych przypadakach. Po takim zdarzeniu, lekarz ma obowiązek w ciągu 3 dni roboczych wystawić zwolnienie w formie elektronicznej, tym samym przekazując wszystkie dane do ZUS.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *